Najčastejšie dôvody bolesti chrbta

             Aké sú najčastejšie dôvody bolesti Vášho chrbta

V dnešnej dobe sedavého spôsobu života trápia bolesti chrbta až 80% populácie. Príčiny tohto ochorenia sa pritom rôznia. Najväčší vplyv na bolesti chrbta majú najmä zlé životné návyky(zlé držanie tela ) a následné ochabnuté a na druhej strane zkrátené chrbtové svalstvo. V menšom počte prípadov sa potom jedná o závažnejšie ochorenie chrbtice alebo vnútorných orgánov.

Zlé držanie tela - jedná sa o zlý životný návyk, ktorý sa spravidla formuje už v detstve. V dospelosti je možné držanie tela zdokonaľovať pomocou fyzioterapie a posilňovaním brušných aj chrbtových svalov.

Nevhodná obuv - vysoké podpätky, ani ploché podrážky nerobia chrbtici dobre. V príliš vysokých podpätkoch dochádza k nesprávnemu namáhaniu kĺbov a väzov. Plochá podrážka potom nohu dostatočne nefixujú a dochádza ku zmršťovania klenby chodidla. Ideálne je preto obuv striedať a nosiť široké a nižšie podpätky.

Prechladnutie - rovnako ako môžu prechladnúť vaše dýchacie cesty, môžu prechladnúť aj váš chrbát. V zimných mesiacoch by sa preto malo menej dbať na módne trendy a chrániť svoj chrbát teplou spodnou bielizňou.

Zlé sedenie - najmä pri práci pri počítači má mnoho ľudí tendenciu uľavovať svojmu chrbtu zlým držaním tela. Pri sedení by však kolená mala byť ohnutá do pravého uhla a chrbát sa opierať celou plochou o operadlo. Monitor by mal byť nastavený priamo proti očiam.

Prehnaná alebo nedostatočná aktivita - absencia pohybu a športových aktivít vedie k ochabnutiu svalov, skracovanie šliach a v niektorých prípadoch aj osteoporóze. Pri opačnom extrému je však telo zaťažované a pri zlej výžive kĺbov a svalov dochádza k ich degenerácii. Najlepšie je v tomto prípade voliť zlatú strednú cestu.

Nadváha a zlý životný štýl - usadzovaniu tukových zásob v tele a nedostatok pohybu má negatívny dopad aj na naše kĺby a svaly. Telo je nadmernou váhou preťažené a pohyb sa stáva náročný, v niektorých prípadoch aj nemožný. Dbať by sme preto mali na dostatočný prísun zeleniny, ovocia a dostatok pohybu.

Stress - dlhodobý stres núti človeka svoje telo chrániť, a preto sa uchyľuje k neprirodzenému postoju. Nervová sústava je pri strese precitlivelá a teda tiež náchylnejšie ku vnímaniu bolesťou.

Nosenie kabeliek - módny trend nosenie príručných kabeliek sa žiaľ podpisuje aj na našom zdraví. Ťahanie ťažkých tašiek v jednej ruke alebo cez rameno preťažuje iba jednu stranu a učí telo zlému držanie, ktoré je potom veľmi zložité odnaučiť.

Náročná fyzická práca - nebezpečná pre chrbát je najmä v dlhodobých prípadoch, kedy je chrbtica opakovane preťažovaná. Jednostranné úkony a rotácie sú potom príčinami chronických bolestí.

 masér Martin,Karlova Ves Bratislava,masáž u Vás doma a vo Vašej firme
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!